2016/09/10

DeepMind

Yapay zeka alanındaki gelişmeleri takip edenler biliyordur, DeepMind diye bir şirket var: Geçenlerde Go şampiyonunu yenen yapay zeka algoritmalarını yazan ve daha pek çok alanda epey yenilikçi işler yapan, çok güzel makalelerin çıktığı bir şirket. Geçen yıllarda Google tarafından satın alındığı için, tam adları şu anda Google DeepMind. Birkaç gün önce de müzik üreten modellerini duyurdular, onlar da epeyce başarılı.

Şimdi sinopsis şöyle: Bu arkadaşlar bir startup ama araştırma işiyle uğraşıyorlar. Görece yeni kurulmuş bir şirket olarak birçok üniversiteden daha başarılılar. An itibariyle 2 defa Nature'a kapak oldular. Kurucuları elbette bu alanda iyi bir çevreye sahip insanlar fakat kesinlikle ünlü profesörler tarafından falan kurulmuş bir şirket değil (hatta kurucuların bazıları machine learning konusunda teknik bilgi sahibi insanlar dahi değil). Ancak elbette sonradan çok ünlü insanları aralarına kattılar. ICML, NIPS gibi alanın ünlü konferanslarına her seferinde 10-20 gibi fantastik rakamlarda makale kabul ettiriyorlar, dünyanın en iyi ilk 5 üniversitesinin söz konusu konferanslardaki makale sayısını toplasak aşağı yukarı aynıdır herhalde.

Ben üniversitelere ilk adım attığım günden beri, bu hantal, politik entrika dolu ve insanların birbirlerini ilk yazarlık için yediği köhne yapıların hem araştırma hem de eğitim için çok kötü modeller olduğunu düşünüyordum zaten ve görüldüğü kadarıyla çok istisna birkaç tanesi dışında farklı olanı da pek yok. O zamanlar özel sektörün bilimin herhangi bir alanında bu çapta işler yapabileceğini bilmiyorduk tabii (SpaceX, OpenAI falan da ortada yoktu). Benim böyle düşüncelerim hep vardı ama çok uçuk görünüyordu. Yıllarca üniversite dışında bu işler nasıl yapılır diye düşündüm; görünüyor ki bu fikirler kimilerinin zannettiği kadar uçuk olması bir yana, mantıklı olanmış. Umarım bunlar birkaç uç örnek olmaktan ziyade, ana akım haline gelir; biz de modern akademiyi bilimin kurtulduğu bir hastalık olarak anarız ilerde.

Son yıllarda hem yazmak istediğim gibi kitapları yazan, hem de kurmak istediğim gibi şirketleri/kurumları yaratan insanlarla karşılaşıyorum gitgide. Bu çok güzel, demek ki bende bir sorun yokmuş! Yalnız gördüğüm tek bir şey var, bu işler benim aklımın alabileceğinden çok daha da zormuş. Boş işlerle uğraşacak hiç vakit yok!