2014/08/21

Ortak gelecek

Gelecek, gitmekte olduğumuz bir yer değil, şu an zihnimizde olan bir düşüncedir. Onu biz yaratıyoruzdur, karşılığında o da bizi yaratır. Gelecek, şimdiki zamanımızı şekillendiren bir fantezidir.
İncelenen hayatlar, sf. 144. 
Yabancı bir insana gösterdiğimiz ihtimamı ve hassasiyeti aslında o insanla olan ortak gelecek algımız belirliyor. Birisiyle ne kadar çok gelecek tahayyül edebiliyorsak, o insanı o denli ilginç ve değerli buluyoruz. Çünkü geleceğe dönük yaratıklarız ve tek ilgilendiğimiz şey verili durumu gelecekte istediğimiz yöne gitmek için kullanabilmek. Tam da bu yüzden -şu yazıda da dediğim gibi- kurt politikacılar topluma en çok 'ortak gelecek' mesajı veriyorlar. En başarılı politikacıları izlediğimizde, toplumun geleceğini kendi geleceğiyle birleştirebilen insanları görüyoruz.

Bağlam politik sahneden daha geniş - her zamanki gibi.

Öncelikle burada bahsettiğimiz şey, bir çıkar ilişkisi değil. Çıkar ilişkisi sebebiyle bir insana hassasiyet gösteriyor olabiliriz -- bu da 'ortak gelecek' kapsamında değerlendirilebilir. Ancak, burada ele almak istediğim şey, bir takım hayallerin ortaklaşması. Bu durum daha değer verdiğimiz ilişki tiplerinde, çıkara dayalı olmayan her türlü arkadaşlıkta ortaya çıkıyor.

En temelde şu var: Bir insanla samimi olmayı istemek, onunla ilgili bir anlamda ne kadar çok 'plan' yapabildiğimizle ilgili... Yani bir insanla iyi vakit geçireceğimizi, ortak amaçlara kilitlenebileceğimizi, birlikte bir şeyler yapabileceğimizi düşünüyorsak ve bu bize eğlenceli / heyecanlı geliyorsa, o insana ısınıyor ve samimiyet kuruyoruz. Birlikte bir şey inşa edemeyeceğimiz insanlar bize o kadar da ilginç gelmiyor. Çünkü bir insanın o anki kişiliği ve karakterini, gelecekte ve kritik durumlarda yapabileceklerini değerli bulduğumuz oranda önemsiyoruz. Dolayısıyla arkadaşlarını 'seçebilecek' kadar bilinç kazanabilmiş olanlar, sadece ve sadece ortak bir geleceğin varlığına ve bu ortak geleceğin potansiyeline yatırım yapmış oluyorlar.

Politikacı örneği ilk bakışta ilgisiz görünse de, aslında aynı fenomenin bir yansıması. En başarılı ve yenilmez politikacılar, halkla aralarında bir ortak gelecek ilişkisi inşa ediyorlar. Yani kendi geleceklerini, halkın geleceğine geri dönüşü olmayacak şekilde bağlıyor; vaatlerini ve yol haritalarını bununla ilan ediyorlar. Dolayısıyla sırf bazı şeylerin yarım kalmaması için dahi seçilmeleri, en kritik zamanlarda halkın büyük desteğini almaları hiç de zor olmuyor. Çünkü insanlar aslında politikacıya değil, kendi geleceklerine sahip çıktıklarını düşünüyorlar (doğru veya yanlış orası başka bir tartışma elbette).

Bu durum tespiti bize sadece bir tespit değil, aynı zamanda bir yol haritası da sunuyor. Kalıcı şeylerin, büyük motivasyonların, bir araya gelip diyaloga girmenin, değişmenin ve birlikte yürümenin yolu ortak bir gelecekten ve hatta ortak bir hedef yaratmaktan geçiyor. Ancak bir misyonu taşıyabildiğiniz oranda insanlara samimi geliyor, insanlarla samimileşme fırsatı buluyorsunuz. Ve ancak bir misyonu ortak dert edindiğiniz bir insanla en ciddi şeyleri paylaşayabiliyorsunuz. Elbette tek kriter bu değil; fakat bu olduğu zaman herşeyi kritik ölçüde değiştirebilen bir değişken.

0 yorum yapılmış. | yorumları oku | yorum yaz:

Yorum Gönder