2014/08/23

İsimsiz kahramanlar

Bilen biliyor, ben interneti dünyanın en şahane şeyi olarak görüyorum (bilgi çağından o kadar emin değilim ama sanayi çağından ileri gittiğimiz kesin!). Bugüne kadar öğrendiğim neredeyse herşeyi internet sayesinde başardım. Internetten okudum demiyorum ama neyi okuyacağımı, neyi okumaya gerek olmadığını internete bakarak kararlaştırdım. Blogları, ebookları, envai çeşit videoyu vs. hiç saymıyorum. Kesinlikle dünyanın başına gelen en iyi şey.

Bu süreçte pek çok farklı internet sitesinde takıldım diyebilirim. Ve hayatımda en çok etkili olan şeylerden birisi, bu sitelerde karşılaştığım insanlar oldu. Benim bazı insanları bıkana kadar okumak gibi bir huyum vardır (genelde herşeyin b.kunu çıkardığımı söylerler - bazı şeyleri bıkana kadar her gün yemek gibi). Örneğin ekşi sözlük'te bir yazara denk gelirdim. Okuduğum entry'si çok etkileyici gelir, hemen profiline bakardım. Sonra başlardım yazdığı ne varsa okumaya. Bu günlerce sürebilirdi, her boş vaktimde aynı sayfalar açılır, okuma devam ederdi. Eğer bu kişi kendine bir düşünce sistemi inşa etmiş birisiyse, hemen belli olurdu. Ben de onun bakış açısını tam olarak anlayana kadar yazdığı ne var ne yoksa okurdum. Böyle birçok sözlük yazarı, blogger, twitter kullanıcısı vesaire oldu. Bu insanların tavsiye ettiği okumalardan çok faydalandım, hatta misal Schopenhauer'le ilk böyle tanıştım. Diğer sevdiğim yazarların tamamını da internette saygı duyduğum insanların referansları sayesinde buldum. Bunların hiçbiri 'ünlü' insanlar, 'ünlü' yazarlar değillerdi; kafaları çok berrak çalışan sıradan insanlardı. Kimileriyle okumaktan öteye gittim, uzun uzun yazıştık. Spektrum da çok genişti. Sosyalist olanı da vardı, muhafazakar olanı da... Zaten zihni berrak insan bulmak o kadar zor ki, onları siyasi görüşlerine göre tasnif etmek inanılmaz büyük bir lüks.

Bir gün herhalde bir yerlere bir teşekkür yazmam gerekse, bu isimsiz kahramanları da anmam gerekir. Çoğunun ismini de bilmiyorum, anonimdiler. Ama çok etkili olabildiler. En azından bir kişi üzerinde.

0 yorum yapılmış. | yorumları oku | yorum yaz:

Yorum Gönder