2014/01/07

İstanbul'da yolda yürümekle ilgili tüyolar

Bildiğiniz gibi İstanbul'da büyük bir kaosun ortasında yaşıyoruz. Özellikle benim gibi Gayrettepe, Mecidiyeköy taraflarında oturanlar bunu gayet iyi anlayacaklardır. Dolayısıyla yolda yürümek 'trivial' bir iş değil. Sizlere bu yazıda dev hizmet yaparak yolda yürürken ve gitmeniz gereken yerlere giderken başınıza kötü bir iş gelme riskini azaltmak için birkaç tüyo vereceğim. Hadi yine iyisiniz.

Yaya geçitlerinden ve kavşaklardan karşıya geçmeyin. Komik veya şaka gibi görünüyor ama değil. Çünkü Türkiye'de kavşaklarda hiçbir zaman ışıklara uyulmuyor. Örneğin Boğaziçi Kuzey Kampüs'ün önündeki kavşakta yaşananları anlatayım. Dört yolun birleştiği bu kavşakta, her zaman için yaya geçidinden geçerken bir ezilme tehlikesi yaşayabiliyorsunuz. Çünkü yayaya yeşil yandıysa da, kendini zeki zanneden bir arkadaş son anda kırmızı ışıkta geçiyor ve sizi riske sokuyor. Durum öyle ki, yayaya yeşil yandığı halde iki yoldan çıkan arabalar bile birbirlerine risk oluşturabiliyorlar. Yaya ışığı 5 saniye yandığı için risk büsbütün fazla, daha yolun ortasındayken diğer şeritteki arabalar hafifçe harekete başlamış oluyorlar. Dolayısıyla o kavşaktan geçmek için her yolu kontrol etmeniz gerekiyor fakat siz dördüncü yolu kontrol ederken, ilkinden hızla gelen bir araçla burun buruna gelebiliyorsunuz. Kavşaklardan değil de, caddelerin ortasından geçerseniz her seferinde sadece ilgili yöne (veya her ihtimale karşı iki yöne) bakarak işi kolayca halledebiliyorsunuz. Gereken hesap gücü çok daha azalıyor. İlla kavşaktan geçeceğim derseniz şöyle bir oyunla bilişsel antrenman yapmanızda fayda var.

Sokaklardan geçerken dikkat edin. Diyelim ki bir sokak başına geldiniz, düz gideceksiniz ve karşıya geçmeniz lazım. Şöyle bir etrafa bakıp yola atlamayın. Çünkü muhtemelen sizin göremeyeceğiniz bir yerden bir araba yüksek hızla bu virajı almaya çalışacaktır. Mümkünse geçilecek yolların tümünü görerek yola doğru adım atın. Hoş etrafa baksanız da ışık hızıyla bir kurye dibinizde bitebilir, ona yapacak çok bir şey yok galiba.

Mevcut durumunuzu bozmadan önce durup etrafınıza bakın. Örneğin tipik olarak kaldırımı olmayan bir sokakta veya caddede yürüyorsunuz. Sağa doğru bir adım atmanız gerekti diyelim, mesela karşıdan gelen bir yayayla karşılaştınız vesaire. Olduğunuz doğrultudan hiç sapma göstermeden iyice etrafınıza bakın, mümkünse durarak. Çünkü muhtemelen sizin düz yürüyeceğinizi hesaplamış bir kurye motorsikleti, size teğet geçmek üzere gazı almış geliyordur. Bugün bu düşünce aklıma geldiğinde, sokağın karşısına geçmek için arkamı dönüp baktığımda aynen bu dediğim gerçekleşti. Kurye arkadaş beni sıyırıp geçti.

Kaldırımlarda 'kafa rahat' dolaşmayın. Diyelim ki yürüdüğünüz yolda şans eseri kaldırım var. Bu büyük nimete çok sevinerek özgürce yürümeye kalkışmayın. Çünkü yine kurye motorsikletleri kaldırımlarda sürmeyi çok seviyorlar, trafik tıkalıyken özellikle. Ayrıca insanlar karşıya geçsin diye yapılmış yaya yollarını da kavşak olarak kullanıyorlar genelde. Dolayısıyla, bu konuda uyanık olun.

Tıkanmış trafikte arabaların arasına girerken dikkat. Yoldan geçeceksiniz ve yol tıkanmış diyelim. Nasılsa yol tıkalı diye arabaların arasına girmeyin çünkü yine motorsikletler bu durumda da oldukça hızlı bir şekilde sizin dibinizde bitebilirler.

Bunun dışında başkaca tüyolar bulmuş arkadaşlar varsa, yorum olarak alabilirsek çok iyi olur. Daha güvenli bir yaşam için elele.

0 yorum yapılmış. | yorumları oku | yorum yaz:

Yorum Gönder