2012/04/28

Bir Online Ders ve Öğrettikleri

Bu dönem Stanford'un online olarak açtığı Probabilistic Graphical Models dersini dinliyorum. Tez yazmanın yanı sıra, başka bir sürü iş olduğu için, ödevlerin genellikle yarısını son 2 gecede zar zor yetiştirebiliyorum, bazılarını tam yapıyorum, bazılarını ise pas geçiyorum. PGM benim bugüne kadar aldığım ve aşağı yukarı 15 kişiye yüzyüze verilen TÜM klasik derslerden çok daha ağır. Onlarca ödev verip, hepsini notlandıracak otomatik bir sistem kurmuşlar. İçine kod yazılması gereken programcıklar hazır indiriliyor ve ödevleri bitirmek bazen 2 veya 3 geceyi de aşıyor. Tek kelime etmek gerekirse, bence enfes. Dersin şartlarını sağlayamasam da, bir daha açıldığında kesinlikle tekrar kayıt olmayı düşünüyorum.

Bu durum, bizim lisansüstü derslerinin ne denli işe yaramaz olduğunu da gösteriyor. Dünyanın öteki ucundaki bir üniversitede bir hoca ve bir grup asistan, onbinlerce kişiyi değerlendirecek sistemleri hazırlıyor ve ödevleri hazırlıyorlar. Üstelik ders, bugüne kadar aldığım derslerin çoğundan da daha öğretici bir içeriğe sahip. Burada bir veya iki neye yaradığı belli olmayan vizeyle ölçülen derslerin sonucunda hiçbir şey öğrenilmiyor. Bazı hocalar ödevleri yığmaya çalışıyorlar fakat onlar da genelde bir şekilde değerlendirmeye yeterince vakit ayıramıyorlar. Çünkü derslerine yardım edecek yeterli araştırma görevlileri yok. Sorun çok sistemik.

Aksaklıkların sebeplerini geçtiğimizde, benim görüşüm, bu derslerin yaygınlaşmasıyla, klasik bir lisansüstü programında -en azından dersler- tamamen anlamsız olacak (Gerçi hali hazırda zaten anlamsızlar, ama anlamlı diye savunanların savunacak hiçbir şeyi kalmamış olacak). Araştırma konusunda bir şey söylemek için hala erken. Ama gün geldiğinde en yakın üniversiteye gidip yüzyüze araştırma yapmak da anlamsızlaşmış olacak.

0 yorum yapılmış. | yorumları oku | yorum yaz:

Yorum Gönder