2011/09/13

İlginç Tipler (1): Bir Ders Hikayesi

Bundan sonra İlginç Tipler başlığı altında, sağda solda karşılaştığım enteresan kişilikleri inceleyeceğim.

İlk aklıma gelen, bir ders anısı. Dersin tekinde, sürekli hocanın lafını bölüp uzun uzun hikayelerini anlatan birisi vardı. Yahut tamamiyle anlamsız ve uzun uzadıya sorduğu sorularla dersi sabote etme noktasına gelmişti. İşin uç noktası, hocanın Lebesgue ölçümünden bahsettiği bir yerde görüldü. Hocanın lafını aniden bölüp, uzun uzun yüksek lisans tezinde Lebesgue ölçümünü nasıl kullandığını anlattı. Rahat bir 5-6 dakikadan sonra, bende Lebesgue ölçümü zannettiği şeyin epey farklı bir şey olduğu izlenimi uyanmıştı, çünkü akla yatkın şeyler söylemiyordu. Herkesin beklentisi, bu kadar uzun anlattığına göre bir soru geleceği üzerineydi. Fakat, bu kişi tezinin konusunu ve kapsamını anlattıktan sonra, 'işte böyle' diyip, sözünü bitiriverdi.

Yani o anda, o kişi, sadece bunları düşündüğü için biz onu dinlemek zorundaydık. Herhangi bir açıklama yapma ihtiyacı da hissetmiyordu. Bu hikayeleri dinlemek zorunda olup olmadığımız üzerine de düşünmemişti belli ki. Derse katkı yaptığını mı düşünüyordu emin değilim ama insan böyle hareketlere girişmeden önce, biraz da gerçekten gerekli mi, gereksiz mi konuşacağını ölçebilmeli bence.

Böylesine kof özgüvenli insanları gördükçe, tedirgin ve 'insanları rahatsız ederim' korkusuyla bir sürü şeyi yapmaktan çekinen insanlara inanılmaz bir sempati duyuyorum.

2 yorum yapılmış. | yorumları oku | yorum yaz:

Adsız dedi ki...

Yazıyı okuduktan sonra garip bir biçimde ilginç tipimizi değil, ilginç tip ile aynı ortamda bulunan kişileri gözümde canlandırmaya çalıştım ben.

Yüksek lisans tezi verecek kadar öğrenimim görmüş; fakat nerede ne söyleyeceği daha önemlisi nasıl söyleyeceği konusunda sıkıntılar yaşayan bir bireyle aynı ortamda bulunsam, aynı davranışları görsem "Acaba ben nasıl bir davranış sergilerdim? Acaba yazıda bahsedilen, onu dinlemek zorunda kalmış kişiler kadar nezaket gösterir miydim?" dedim kendi kendime.

Geçenlerde bir yazı daha doğrusu anı dizisi okumuştum. Burada anlatılmış olanlar da epey ilginç. Epey eğlenceli bir üslup ile kaleme alınmış yaşananlar; fakat Türkiye'de olsa acaba nasıl sonuçlanırdı bunlar diye fazlasıyla şaşırarak okudum başka ilginç tiplerimizi.

http://cilginsapkaci.wordpress.com/2009/11/17/sorunlu-ogrenci-profili-1/
http://cilginsapkaci.wordpress.com/2010/02/01/sorunlu-ogrenci-profili-2/
http://cilginsapkaci.wordpress.com/2010/12/09/sorunlu-ogrenci-profili-3/

O vakit "İlginç Tipler" gözlemleriniz için başarılar, daha önemlisi sabırlar!

Deniz dedi ki...

Teşekkürler. Mecburen sabrediyor insan, ne denebilir ki. Konuşmak herkesin hakkı, sorun bu hakları böyle esnetebilenlerde zaten.

Yazı dizisi ilginç görünüyor en kısa zamanda bakacağım.

Yorum Gönder