2011/08/20

Feynman ve İki Alıntı

Eski sözlük entrylerime bakarken buldum bu iki alıntıyı. Tam kaynak yok maalesef.

I.
bir defasında tabiatüstü hakkında sohbet ediyorduk ve ilk karısı arline'le ilgili aşağıdaki hikayeyi anlattı.

arline veremdi ve feynman los alamos'tayken o hastanedeydi. yatağının yanında eski bir saat vardı. arline feynman'a o saatin birlikte oldukları zamanın bir nişanesi olduğunu ve bunu hep hatırlamasını söylemişti. "bu saate hep birlikte geçirdiğimiz zamanları hatırlamak için bak," demişti.

arline'in hastanede öldüğü gün hemşire feynman'a ölüm saatini gösteren bir not vermişti. feynman saatin tam nottaki zamanda durmuş olduğunu fark etti. birlikte geçirdikleri zamanın nişanesi olan saat tam onun ölüm anında durmuş gibiydi.

"-bir bağlantı kurdun mu?" diye sordum.

"hayır! bir an bile aklıma gelmedi! hemen bunun nasıl olmuş olabileceğini düşünmeye başladım. saatin eski olduğunu ve sık sık durduğunu hatırladım. saat, muhtemelen, hemşirenin ölüm anını kaydetmek için odaya girmesinden bir süre önce durmuştu ve hemşire ölüm anını bu durmuş olan saate bakarak kaydetmişti. bir an bile bu olayı tabiatüstü bir şeye bağlamadım; sadece nasıl olmuş olabileceğini anlamaya çalıştım."
II.
bir defasında gell-mann, feynman ve ben muhabbet ediyorduk. laf saçma sapan mektup ve telefonlar konusuna geldi. feynman çılgın bir kadının nasıl kendisini telefonla arayıp gülünç bir magnetik alanlar teorisinden söz ettiğini anlatmaya başladı. telefonu bir türlü kapatamamıştı. gell-mann cevap verdi:

"-oh, o kadını hatırlıyorum. ben ondan bir dakikadan daha az bir sürede kurtulmuştum."
"-nasıl yaptın bunu?" diye sordu feynman.
"-ona bu konunun senin uzmanlık alanına girdiğini ve seni aramasını söyledim."

0 yorum yapılmış. | yorumları oku | yorum yaz:

Yorum Gönder