2011/07/11

Ölüm ve Hayat [Yalom]

Psikopatoloji (her sistemde), yapısı gereği etkin olmayan bir savunma şeklidir. Ciddi anksiyeteyi başarılı bir şekilde savuşturan savunma manevraları bile gelişmeyi engeller ve sınırlı ve tatmin edici olmayan bir hayatla sonuçlanır. Birçok varoluşçu kuramcı ölüm anksiyetesi ile başa çıkma mücadelesinde ödenmesi gereken bedel üzerinde yorumda bulunmuşlardır. Kierkegaard, "hemen yanda bekleyen korku, harap olma ve yok olmanın" algılanmasından kaçmak için insanın kendisini sınırladığını ve küçülttüğünü biliyordu. Otto Rank nevrotik bireyi "borcu (ölüm) ödemekten kaçınmak için krediyi (hayat) almayı reddeden" olarak tanımlıyordu. Paul Tillich, "nevroz varolmaktan kaçınarak varolmamaktan kurtulmanın bir yoludur" demektedir. Ernest Becker benzeri bir noktanın üzerinde durmaktadır: "İnsanın durumundaki ironi, en derindeki gereksinimin ölüm ve yok olma anksiyetesinden kurtulmak olduğudur; fakat bunu uyandıran şey hayatın kendisidir, bu yüzden tamamen hayatta olmaktan kaçınmalıyız". Robert Jay Lifton, nevrotik bireylerin kendilerini nasıl koruduklarını tanımlamak için "psişik hissizlik" terimini kullanmaktadır.
Varoluşçu Psikoterapi, Irvin Yalom, sf. 185-186.

2 yorum yapılmış. | yorumları oku | yorum yaz:

s. dedi ki...

Ah Yalom ah... Şu kitaba başlayıp, başlayıp devam edemedim ya :( Diğer kitaplarını bir çırpıda okudum ama kendimi bu kitaba tam vereyim derken, hep erteledim.
Anksiyete bozukluğu olan biri olarak, ölüm ve buna bağlı korkuyu tam da hak ettiği şekilde incelemesi, bende hem korku (çünkü anksiyeteyi çağırabilirsin bir şekilde), hem de hayranlık uyandırdı hep.

Deniz dedi ki...

benim okuduğum ilk kitabı bu. oldukça başarılı bence. tespitlerinin yalınlığı karşısında insan duraksayarak gidiyor.

Yorum Gönder