2011/04/25

Evrak

Kafka'ya atfedilen şu sözler hoşuma gitti:
bürokrat için insanca ilişkiler değil, yalnızca nesne ilişkileri vardır. insan evraka dönüşür. evraka verilen sayı ile belirgin kılınan, ölmüş bir varlık olarak evrakın akışına girer. bu varlık şahsen çağrıldığı zaman bile bir kişi değil, yalnızca 'olay'dır. 'konu' ile ilgili olmayan ne varsa akıp gitmiştir. resmi dairelerin koridorları aşağılanma kokar. sigara içmek kesinlikle yasaktır. bu yasağın kapsamına soluk almak da girer. buna karşılık yürek çarpıntısına izin vardır, dahası çarpıntı olması istenen bir şeydir. her türlü ümit uçup gider. kapıdan kapıya gönderilen kişiye suçluluk duygusu aşılanır. buraya giren, yalnızca bir vizite kağıdı ya da pasaportunun uzatılmasını istese bile kendini suçlu duyumsar. en iyi olasılıkla bir dilek sahibidir, aslında ise suçludur.
Bugünlerde belirli bir otoriteye sahip çoğu insanın bu sözlerde bahsedilen 'bürokrat'a benzediği söylenebilir. İnsanlar, diğer insanları bir takım kağıtlarda yazan şeyler cinsinden değerlendiriyor, kalın bir CV veya not ortalaması veya sicil veya dil puanı vb... İşin kötüsü bu değerlendirmeye tabi olup, bu sıkıntıları çekenler herhangi bir otorite ele geçirdiklerinde aynısını yapmaktan geri durmuyorlar; üstelik bu durumu 'kaç yıllık gelenek' olarak 'savunabiliyorlar' bile...

1 yorum yapılmış. | yorumları oku | yorum yaz:

1iyokmu? dedi ki...

Bunun sadece kişilik bozukluğu olduğu kanısındayım. Aslında bu kişilik bozukluğunun meydana gelmesinin tek nedeni de sistemin ta kendisidir.

Yorum Gönder