2011/03/21

Sayı hayatı belirler mi?

Zekâ ve şu meşhur zekâ puanının (IQ: intelligence quotient) bir insanın hayatta başarılı olup olmayacağını belirleyebileceğini kabullenmek doğru mu? Anlamı, içeriği ve sınırları son derece belirsiz olan zekâyı, yine güvenirliği ve geçerliliği belirsiz testlerle ölçüp, çan eğrisinin bir ucunda kalanları “başarısız olacak özürlüler” diye etiketlemenin bilim mi yoksa örtülü ayrımcılık mı olduğu tartışmalı.

Sayılar insanın hayatını belirleyebilir mi? Peki insanın hayatında ya da kariyerinde ilişki becerisi, duygusal esneklik, motivasyon, hele yaratıcılık gibi zekâ testleriyle ölçül(e)meyen etkenlerin hiç önemi yok mu? Bir insan herhangi bir konuda doğuştan yetenekli, becerikli ama başka bir alanda çok beceriksiz olabilir. Bu durumda bu kişinin genel ve tanımlayıcı, çoğu zaman kaderini belirleyen zekâ puanından söz etmek anlamlı mı?

Devamı...

5 yorum yapılmış. | yorumları oku | yorum yaz:

s. dedi ki...

Gerçekten ihtiyaca cevap veren kısmını bir yana koyarsak eğer (gerekli oluşu konusundaki hem fikrim):
Bize sunulan var bu bir yüz, bir de diğer yüz. Kendimizi kategorize etmede, etiketlemede, dışlamada, ne kadar da başarılıyız. Ne kadar da...

D dedi ki...

Bir takım ölçüm metodları geliştirilmeli elbette. Fakat bu yapılırken, eldeki metodun insanı ne kadar ölçebileceği de objektif olarak değerlendirilmeli. Yani bunu yaparken, "Evet elimdeki en iyi test bu, ama bu test her şey değil, binbir çeşit insan var" diyebilmeli. Fakat günümüzde IQ testlerinin yanı sıra, ölçüm aracı olarak belirlenen sınavlar için bile böyle bir görüş benimsenemiyor. Koca koca bilimciler, dünyanın 'önde gelen' bilimcileri bir ölçüm metodunun öğrenciyi ne denli 'underestimate' edebileceğini hesaba katamıyor.

Bunları böyle söylerken 'Bir zeki sen misin' diyorum kendime, ama yine de söylediklerimde bir yanlış olmadığını düşünüyorum.

s. dedi ki...

Senin gibi gençlerin olduğunu bilmekle yaşadığım ümit ve sevinçle, şunu rahatlıkla diyebilirim:

"Evet, bir zeki sizsiniz."

Sorgulama ve oturduğun yerden kalkıp bir de diğer taraftan bakmadıkça, değişmeyecek hiçbir şey...

D dedi ki...

Mahçup oldum (Mahçupyan gibi değil ama), çok teşekkürler :)

s. dedi ki...

Ne demek ;)

Yorum Gönder