2011/03/14

Epistemolojik Metot [Rand]

Ayn Rand'ın, İhtiyacımız Olan Felsefe adlı kitabında, başka bir kitabın epistemolojik metodunu eleştirirken (ya da dalga geçerken) yaptığı şu tespitler, günümüzde pek çok (özellikle de siyasi / felsefi) kitap için geçerli:
[İ]ki anlamlı kelimeler ile aldatma; metaforları, kanıtların ve örnekleri tanımlamanın yerine koyma; samandan kuklalar yapma ve onları yıkma; bir fikri tartışmalı olarak verip, bunun ardından iki ya da üç sayfa konuyla ilgisi olmayan geyik yapma, daha sonra o fikri yeniden ifade etme ve de sanki ispatlanmış gibi davranma; geçerli sorular sorma (yazarın bunların farkında olduğunu göstermek için) ve aynı teknikle bunları cevapsız bırakma; aşırı konuşma ve boş şeyleri inceden inceye tartışarak okuyucunun bilincini aşırı yükleme, daha sonra tartışılamaz şeylermiş gibi tartışmaksızın çok önemli şeyleri kaçırma; dogmatik mutlakları bildirmek için otoriter bir tavır takınma (mutlak olan şey ne kadar şüpheli ise, tavır da o kadar fazla otoriter olacaktır); her bir bölüm sonunda, bölüm içinde bulunmayan veya çok kısaca geçmiş olan fikirleri ispatlanmışlar gibi içeren genel bir özet verme.
Ayn Rand, İhtiyacımız Olan Felsefe, sf. 216

2 yorum yapılmış. | yorumları oku | yorum yaz:

Neşeli Beyin dedi ki...

Ayn Rand'ın yukarıda yer alan tezlerinin sözünü ettiği metod kapsamında olmadığına nasıl emin oluyoruz peki?

D dedi ki...

"yukarıda yer alan tezleri" derken neyin kastedildiğini anlamadım. Eğer Ayn Rand'ın kendisinin de kitabını böyle yazıp yazmadığından emin olup olmadığımızı soruyorsan, emin olmuyoruz elbette. Ayn Rand'ın bunları yazıyor olması, bunları yapmadığı anlamına gelmiyor. Ama bence tespitleri pek çok kitap için geçerli. Kendisi için geçerli olup olmadığını söyleyecek kadar çok kitabını okumadım. Okuduğum yukarıdaki kitabında ise nadir olarak göze çarpsa da (ki bunların çoğunda da "şu kitaba gidin bakın" şeklinde ukalaca referans verir), "tüm kitabı" böyle bir metot üzerine kurduğunu söylemek çok da adil olmaz.

Yorum Gönder