2010/12/06

Sigara Meselesi

Sigara yasağının kapsamının genişletilmesine dair bir haber eski sigara tartışmalarını alevlendirmiş görünüyor. Daha önceki yasakların çıkması esnasında, hem yasağa dair hem de bu yasak karşıtlarının en saçma argümanlarını dillendiren Meral Tamer'in yazılarına dair birkaç yazı yazmıştım. Fakat şu anda onları bulup yayına alacak vaktim yok. Yine de yeniden alevlenen tartışmalar üzerine iki laf edebilirim.

Yasak önceden 'kapalı' alanlar için geçerliyken (ki bu haliyle bile zaten uygulanıyor da denemez), şimdi 'yarı-açık' denilen bölgelerde de geçerli olacakmış. Bence isabetli bir ekleme. Çünkü biz sigara içmeyen insancıklar kapalı alanlara hapsolmuş durumdayız. Mesela ben, ne zaman çay, kahve vs. içmeye bir yere otursam, dışarı oturamıyorum. Çünkü dışarısı olduğu gibi sigara içicilerin istilası altında. Bu yine içeriden daha iyi bir durum -evet- fakat sigara içenlerin anlamadığı şey şu: Açık havada içiliyor diye dumanın insanı etkilemediği zannı koskoca bir safsatadır. Açık havanın tek bir farkı var, duman birikip ortalık duman altı olmuyor. Fakat yan masada içilen bir sigara, sigaradan rahatsız olan birisi için hayatın tadının kaçma sebebidir. O an ne içiliyor, ne konuşuluyorsa; en azından benim için, olayın bir anlamı kalmıyor. Çünkü benim masamda yahut yan masada hatta iki masa ötede bile sigara içen birisi varsa, dumanı çok yoğun bir şekilde beni rahatsız edebiliyor. Bu da, o an oradan kalkıp gitme isteği uyandırıyor.

Şimdi durum buyken, bu yasağı destekleyenlere kim faşist diyebilir; onu da anlamak mümkün değil. İnsanları rahatsız etme özgürlüğünü kendinde gören, üstelik bunu sigaranın geçmişten beri 'bir hak' olarak görülmesine dayandıran zihniyet başkasını nasıl "yasakçı" ilan edebilir? İnsanları rahatsız etmek bir özgürlük müdür? Mesela, olayı "yakında alkollü içecekler de yasaklanır" lafına getirenlere soruyorum: Alkollü içecekler ile sigara aynı şey midir? Gerçekten aynı şey midir? Yan masada bira içen birisi ile sigara içen birisinin çevresine etkisi aynı mıdır? Gerçekten anlamıyorum -- yolda, kafelerde üflediğiniz sigara dumanının birilerinin keyfini fena kaçırdığını biliyor olmanıza rağmen hala bu yasağa karşı çıkmaktan utanmıyor musunuz?

Bu kofti tartışmaların yeniden alevlenmesi önemli değil; önemli olan bu yasağın arkasındaki iradenin uygulanması. Sigara içenlerin ne dediği umrumda değil; çünkü kimsenin ötekini rahatsız etme lüksü yok. Sağlık meselesini hiç söylemedim bile, başkasının sağlığına kastetme hakkını hiç tartışmıyorum. Çünkü onun zaten tartışılacak bir tarafı da yok...

4 yorum yapılmış. | yorumları oku | yorum yaz:

s. dedi ki...

Kesinlikle katılıyorum. Ama nedense sigarayı içenlerde garip bir bencillik oluyor. Hem onların sağlığı için söylenen sözlere kulak asmamakla ilgili bu konu, hem de "canım artık açık havaya da mı laf ediyorsunuz" vari sözlerinde. Hiç birine anlam veremezken, onların sigarayı bıraktıklaarı andan itibaren şikayet edecekleri ilk konuların da bu olacağına garanti verebiliyor insan. Geçmiş sigara tiryakilerin söylediklerinden yola çıkarak...

içten dedi ki...

kapalı alanlarda yasaklanması çok doğru bir hareketti ve ben parkta oturduğumda da pasif içici olmamak isterim ama bunun yasağın genişletilmesiyle elde edilebileceğini sanmıyorum. insanlar yasağa inat daha fazla içme eğilimindeler ve kendilerini özgürlük savaşçısı, istediği gibi dumanını savurmayı da en temel insan hakkı olarak görmeye başladılar. ben yasaktan çok pasif içiciliğin zararları konusunda etkili bir bilinçlendirme kampanyası yapılmasını savunuyorum ve bir de sigara çok daha ağır vergilendirilmeli. hala daha amerika'ya oranla sigara türkiye de çok çok ucuz.

D dedi ki...

pasif içiciliğin zararları konusunda -bence- bir kampanya pek etkili olmaz. çünkü insanlar bilinçlense bile türkiye'de (1) sigara içen insanlar "ötekileri" düşünmez, (2) "pasif içici" olanlar da "sağlığıma zarar veriyorsun" diye çıkışmaz.

tek mümkünatı fahiş sigara fiyatı. gerçi, sigara içmenin de bir hak olduğu göz önüne alınırsa bu da zalimlik olur diye düşünüyorum. tek çaresi, orta yolu bulmak. o da yukarıda dediğim sebepten zor. daha epey bir süre bu saçmalıklarla uğraşacağız gibi duruyor.

Burak Çörekcioğlu dedi ki...

Bir sigara içici olarak, fahiş bir sigara fiyatı bence etkili olur; nihayetinde lükstür ihtiyaç değildir. Ben fahiş bir fiyatlandırmada bırakmayı, en azından ciddi şekilde azaltmayı düşünebilirim.

Yorum Gönder