2010/11/28

Finlandiya Eğitim Sistemi

Bizimkiler nasil oluyor da bu videodakilerin tam aksini harfiyle uygulamayi beceriyor, anlamak mumkun degil.

5 yorum yapılmış. | yorumları oku | yorum yaz:

Adsız dedi ki...

Şaka maka, böyle bir müfredat özgürlüğü bizim eğitim sisteminde de olsa, okulların yarısı bütün derslerini din dersi olarak değiştirir heralde :)

D dedi ki...

Zannetmiyorum. Neden? Diyelim ki okullarin yarisi bunu din mufredati haline getirdi. Bu okullardan cikan bireyler, yaraticiliklarini ve ozguvenlerini gelistirememis halde olurlarsa eger, gerek is, gerekse akademik yasamda bir basari saglayamazlar. Bu yuzden de bu okullara talep azalir. Talep azalacagindan bu okullar birer birer kapanir. Bosuna degil tum 'dinibutun' zenginler cocuklarini yurtdisina yolluyor...

Bu soylediklerim tabii devletin tamamen olaydan el cekmesi ve okullarin ekonomik olarak ozgurlesmesi ile de alakali. Yoksa siyasi otoritenin her seyin ustune el atabildigi bir yerde mufredati ozgur birakmissin ne birakmamissin ne, bir sey farketmiyor...

Gülden dedi ki...

bunlar çok güzel tabi ama Finlandiya'nın nüfusunu, aile yapısını falan da hesaba katmak gerek. Ne yazık ki Türkiye'deki milyonlarca çocuğa devlet okullarında böyle eğitim vermek imkansız.

D dedi ki...

Zaten Turkiye'ye birebir uygulanmasi gibi bir sey soz konusu degil. Yalniz alinabilecek cok iyi noktalar var. Mufredatin cogullastirilmasi gibi mesela... Cok basit birkac duzenlemeyle her sey degisebilir. Mufredat ozgurlugu geldikten sonra, okulun "ogrenci cekebilmesi" bir cesit basari kriteri olarak kondugunda ve mudurler vs. bunlarla ilgili degerlendirildiginde olusacak rekabet ortami inanilmaz bir ilerleme yaratir.

Mesele her seyin devletin hantal yapisindan cikarilmasinda.

Adsız dedi ki...

bu tarz eğitimler veren özel okullar da var. tamamen imkansız değil. yeter ki okul yöneticileri ve öğretmenler yapmak istesin.

Yorum Gönder