2010/10/31

Youtube

Youtube yasağı nihayet kalktı. Fakat kalkış süreci problemli gibi geliyor bana. Yanlış bilmiyorsam, Almanya'dan bir şirket yasaklamaya sebep olan videolarda telif iddia edip, videoları sildirmiş (Hatta Youtube bu işlemi inceliyormuş). Bu bilgi de siteyi yasaklayan mahkemeye verilince, mahkeme de yasağı kaldırmış.

Türkiye'de Grooveshark gibi benim müptelası olduğum siteler dahil 8000'in üzerinde site hala sansürlü. Üstelik Youtube yasağının kaldırılması bir zafer değil çünkü 'hakaret' gerekçesiyle Google'ı yasaklamaya kalkışan zihniyet hala yerinde duruyor --hatta bu 'bizim' değil, bu zihniyetin zaferi.

Bilgiye erişmek, bilgi hangi bilgi olursa olsun, en temel haklardan birisidir. O veya bu sebeple, bu hak kısıtlanamaz. Bu sebepten Türkiye'deki yasağın kaldırılması olayını biraz olsun bile pozitif bulmuyorum. Çünkü yasaklamaya sebep olan videoların yarın bir yenisi konacak olsa, yasak geri gelebilecek. Üstelik 8000 küsür erişim engeli de, çoğu hiçbir sebep bile gösterilmeden konduğu halde, devam ediyor.

Sansür cennetinde yaşıyoruz. Neyse ki bilgi çağının araçları sansürü aşıyor. İsteyen hâlâ istediği bilgiye ulaşabiliyor. Ama bu sonsuza kadar böyle sürecek anlamına gelmiyor. Bu sebepten bu yasağın kaldırılması kimsede rahatlama yaratmamalı. Tepkiler durum anayasal bir altyapı ile güvenceye alınana kadar devam etmeli...

(*) Bu yazı procrastination sponsorluğunda yazılmıştır.

2 yorum yapılmış. | yorumları oku | yorum yaz:

Serdar dedi ki...

gereksiz olan bir sınava bile kendi kaleminle girmen yasakken youtube'a veya grooveshark'a girememen çok da şaşırtıcı değil abi :))
yasaklar ülkesiyiz.

D dedi ki...

korku imparatorluguyuz :)

bu arada blogun gozumden kacmadi, hemen mimliyorum :)

Yorum Gönder