2010/10/11

Sınav

ntvmsnbc'de yayınlanan bir haberde, ÖSYM kopyacılarının kullandığı teknikler anlatılmış:

Sınava girecek adaylara 2 bin 500 TL değerinde mikro kulaklık temin eden çetenin, kulaklıkları taktırmak için doktorlara yönlendirdiği belirlendi.
Ayrıca haberde, kolye şeklinde dinleme cihazı gibi teknolojik tekniklerden de bahsedilmiş. Bu tekniklerin çok daha inceleri var muhakkak. Ben bu kopya meselesini sadece çetelerin değil, teknolojiyi kullanabilen pek çok kişinin yapabileceği kanaatindeyim. Hele ki, bundan 10 yıl sonraki neslin teknoloji ile uyumunu göz önüne aldığımızda, klasik lise yazılıları veya üniversitedeki vizeler/finaller tamamen işlevsiz kalacaklar. Hal-i hazırda eğitim adına tamamen işlevsiz olan merkeziyetçi sınav sistemi, teknolojinin tokatıyla çökecek. Çünkü insanlar arasındaki haberleşme önlenemez boyuta çıktığında, insanların kişisel yeteneklerine ve yaratıcılıklarına hitap eden sınavlar yerine, her taraftan edinilebilecek kuru bilgiyi ölçen sınavlar, 'kuru bilginin' herkesin her an ulaşabileceği yerlere geliyor olması itibariyle çöpe gidecek.

Bunu kötü manada söylemiyorum, belki kimileri bu gidişatı kaygıyla izliyordur, "çocuklar hep kopya çekiyor ne olacak bu gidişat?" tarzında yakınıyorlardır. Fakat bunun gittiği yer, artık bu merkezi sınav sisteminin çöküyor olmasıdır. Hatta bırakalım ulusal çaptaki merkezi sistemi, bir sınıfta bile 'herkese aynı şekilde uygulanan sınav' metodu bitiyor. Bu zaten icat edildiği anda, ölü doğan bir metod idi (endüstriyalizmin icadıydı), fakat çökmesi teknolojinin gelişmesiyle yüzyıl sonra olabildi ancak.

Bunun pek çok faydası vardır. Her şeyden önce, 100 kişiyi ne anladıklarından, neye yetenekli olduklarından, ne ile motive olduklarından ve daha binlerce gizli değişkenden bağımsız olarak aynı sınavla ölçmeye çalışan doğrusal sistem tarihin çöplüğünde yerini almaya hazırlanıyor. Teknolojinin bu sisteme vurduğu darbe inanılmaz. Ayrıca teknolojinin eğitim sistemine getirdiği yeni araçları anlatan videoları daha önce de paylaşmıştım (*). Eskisinin yerine, yenisi dünyadaki aklı başında kişiler tarafından geliştiriliyor. Dünya gerçekten değişiyor ve bu değişim geçen yüzyıldaki endüstriyel devrime oranla çok daha hızlı oluyor. Bilgi devrimi diyoruz ve bunun etkilerini nihayet görüyoruz.

(*) [1], [2], [3]

2 yorum yapılmış. | yorumları oku | yorum yaz:

s. dedi ki...

Şu yapılanlara bakınca kala kalıyor insan. Umarım elimize yüzümüze bulaşmaz "bilgi devrimi".

D dedi ki...

bence öyle bir ihtimal var. :) sancısız olacak diye bir şey yok.

Yorum Gönder