2010/02/12

Not Sistemi

Notlar öğrenciyi daha akıllı yapmaz. Gerçekte tam tersi bir etkiye sahiptir: Öğrenme tarzı didaktik olmayan insanlar için işleri çok zorlaştırmaktadır.

Notlar, öğrenciye çalıştıkları alanda derin bir görüş kazandırmazlar. Onun yerine öğrenciyi sadece sınavı geçmek için öğrenmek zorunda oldukları kalıpları ezberlemeye iterler. Üstelik bunun için, olayın özüne anlamlı bir bakış sağlanmış olması gerekmez.

Notlar, eleştirel düşünme ve kavrama yeteneklerini geliştirmezler; soru soran zihinleri ödüllendirmezler. Bu gibi davranışlar notlar ile değerlendirilen sınıflarda anlamsızdır. Birkaç nesil bu böyle geçtikten sonra, bugün yaygın eğitimin hedefleri arasında bu gibi şeyler bulunmamaktadır.

Notlar, öğrenciyi heyecanlandırmazlar, uyandırmazlar ya da onların yaptıkları işe aşık olmasını sağlamazlar. Aksine bunların tam tersinin gerçekleşmesine sebep olurlar.

Notların kuralcı ve boğucu etkisi, konuya olan ilgi ve heyecanın ölmesine, konuya derinlemesine dalmanın engellenmesine, konuya daha geniş açılardan bakılmasına veya pratik uygulamaların gerçeklenmesine açıkça engel olur.
Kaynak

Ayrıca mutlaka Dunyanin En Tembel Ogretmeni başlıklı yazıya da göz atın.

0 yorum yapılmış. | yorumları oku | yorum yaz:

Yorum Gönder