2009/12/01

"Bohr Bir Yere Kapatılmalı" [Cropper]

Bohr nükleer bombaların geliştirilmesine büyük çaplı katkılarda bulunmadı. Bir süre Los Alamos’ta kaldı ama teknik konulardan çok siyasi konulara kafa yordu. [...] Bohr’a göre, Doğu ve Batı arasında vahim bir nükleer silahlanma yarışının önüne geçmek için tek bir şans vardı: Stalin yakında bir nükleer bombanın yapılacağından haberdar edilmeli ve denetimde ona bir söz hakkı verilmeliydi. [...] Gittikçe hızlanan bir yarıştan, ancak sahici bir ‘açıklık’ siyasetiyle kaçınmak mümkündü.”

[...]

Bohr böylesine yüksek seviyede bir siyasi desteği arkasına aldıktan sonra, önerisini ciddiye almaları için Churchill ve Roosevelt’i ikna etmek gibi daha çetin bir işe soyundu. Önce Cherwell’i araya koyarak Churchill’le görüştü ama sonuç fiyasko oldu. Anlaşıldığı kadarıyla Churchill neredeyse Stalin’e duyduğu kadar bir güvensizlik içindeydi Bohr’a karşı. [...] Önerisinin ana dayanaklarını sunmasına bile fırsat bırakmadan Bohr’la görüşmeyi sonlandırdı Churchill.

[...]

Böylece sonuçta Bohr’un açık bir nükleer siyasi vizyonundan hiçbir şey çıkmadı ve daha da kötüsü, güvenilirliği tartışmalı hale geldi. Chuchill bunu Cherwell’e şöyle ifade etmişti: “Başkan ve ben Profesör Bohr konusunda çok kaygılıyız. Bu işin içine nasıl girdi? Halkı bilgilendirmenin acayip bir savunucusu. Başyargıç Frankfurter’e yetkisi dışında sırlar vermiş ve o da bütün ayrıntıları bildiğini söylerek Başkan’ı ürkütmüş. … Neler oluyor böyle? Bana öyle geliyor ki Bohr bir yere kapatılmalı ya da müthiş suçlar işlemenin çok yakınına geldiği bir biçimde kafasına sokulmalı.”
Büyük Fizikçiler, sf. 303, William H. Cropper, Oğlak Bilimsel Kitaplar

0 yorum yapılmış. | yorumları oku | yorum yaz:

Yorum Gönder