2009/06/21

Tanıdık Eğitim [Feynman]

Brezilya'daki eğitim konusunda çok ilginç bir deneyim kazandım. Öğretmen olacak bir grup öğrenciye eğitim veriyordum. Çünkü o zamanlar Brezilya'da iyi eğitim almış insanlar için bilim alanında fazla bir fırsat yoktu. Bu öğrenciler zaten bir çok ders almışlardı. Benim vereceğim ders bunların içinde en kapsamlı ve ileri düzeyde olanıydı, -elektrik ve magnetizm, Maxwell Denklemleri vs.

Üniversite şehir içinde çeşitli binalara dağılmıştı. Benim ders verdiğim sınıf körfeze bakan bir binada idi.

Çok acayip bir olay keşfettim: Bir soru soruyordum, öğrenciler hemen cevap veriyorlardı. Ama başka zaman soruyu soruyordum -aynı konu, aynı soru- hiç cevap veremiyorlardı.

[...]

Birçok gözlemden sonra, anladım ki öğrenciler her şeyi ezberlemişti. Fakat ezberlediklerinin ne demek olduğınu bilmiyorlardı. "İndisi olan bir ortamdan yansıyan ışık" sözünü işittiklerinde bunun su gibi bir madde olduğunu bilmiyorlardı. "Işığın yönü"nün bir şeye bakarken onu gördüğümüz yön olduğunu ve buna benzer şeyleri bilmiyorlardı. Tamamen ezbere dayalı olarak biliyorlardı her şeyi. Yine de hiçbir şeyi uygulanabilir düzeye taşıyamıyorlardı.
Eminim Şaka Yapıyorsunuz Bay Feynman, sf. 221-222, Richard Feynman

0 yorum yapılmış. | yorumları oku | yorum yaz:

Yorum Gönder